Evli Kadınlar Nüfus Müdürlüğüne Akın Edecek: Türkiye Tarihinde Bir İlk Olacak!

Türk Medeni Kanunu’nda yapılan değişiklikler sonucunda kadınlar, evlenmeleri halinde eşlerinin soyadlarını almaya mecbur bırakılıyor.

Buna karşın 2023 yılında Anayasa Mahkemesi (AYM), almış olduğu karar ile söz konusu durumun ‘eşitlik’ ilkesine aykırı olduğuna hükmetmiş ve ilgili maddenin iptaline karar vermişti. Halihazırda yürürlükte olan madde, Meclis’ten ilerleyen haftalarda geçmesi beklenen yeni kanun değişikliği ile kaldırılacak ve kadınlar, başvurmaları halinde yalnızca kızlık soyadlarını kullanma hakkına sahip olacak.

İSTEYENLER ÇİFT SOYADI KULLANMAYA DEVAM EDEBİLECEK

Türkiye’de mevcut yasalara göre kadınlar, arzu etmeleri halinde evlilikleri boyunca hem kızlık soyadlarını hem de eşlerinin soyadını kullanabiliyordu. Yeni düzenleme ile bu uygulama aynı şekilde devam edecek.

Kanun değişikliğinin Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte kadınların Nüfus Müdürlüğü’ne gitmesine gerek kalmadan e-Devlet üzerinden başvuru yaparak soyadlarını değiştirmesinin yolunun açılacağı tahmin ediliyor.

İPTAL KARARININ İÇERİĞİNDE CİNSİYETLER ARASINDAKİ ‘EŞİTSİZLİKTİR’ İBARESİ YER ALMAKTA

Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararında kadın-erkek eşitsizliğinin olduğu açıkça belirtildi. İptal kararındaki değerlendirme şöyle:

“Erkek, evlenmeden önce kendi soyadını tek başına kullanabilirken kuralla kadın evlenmeden önce kullandığı soyadını evlendikten sonra sadece kocasının soyadının önünde kullanabilir öngörüsü olduğundan karşılaştırmaya müsait olarak benzer halde olan eşlerin arasında cinsiyet temel durumunda farklı muamelelerin yapıldığı açıktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x