‘Her şeyime karışıyorlar’ diye Türk hayranlarına yasak getirmişti… Kaçak yıldız, kırmızılar içinde ortaya çıktı

Bu durum Türk sineması adına da büyük bir gurur olarak nitelendirildi. Her ne kadar uluslararası sinema literatüründe Türk- Alman yönetmen diye geçse de Akın’ın filmi, 1963 yılında aynı ödülü kucaklayan Metin Erksan’ın Susuz Yaz’ından sonra Altın Ayı’lı ikinci Türk filmi olarak tarihe geçti.

Bu işin bir yanı… Duvara Karşı’nın oyuncu kadrosunda Meltem Cumbul, Güven Kıraç gibi, çalışmalarını Türkiye’de sürdüren yıldızlar da vardı. Ama filmin asıl öne çıkan isimleri Sibel Kekilli ile Birol Ünel oldu. İkisi de filmdeki performanslarıyla göz dolduruyordu.

Filmin ödül kazanması ve Sibel Kekilli’nin de oyunculuğuyla öne çıkmasının ardından herkes onun kim olduğunu araştırmaya başladı. Birol Ünel zaten Almanya’da yaşayan Türk kökenli bir oyuncu olarak tanınıyordu. Ama Kekilli’nin adını duyan olmamıştı o zamana kadar.

İşte Duvara Karşı filmiyle adını duyuran Sibel Kekilli’nin yıldızı bir anda parladı. Ondan sonra da bazen Almanya’da, bazen Türkiye’de birçok filmde kamera karşısına geçti. Hatta yolu Hollywood’a, döneminin izlenme rekorları kıran bir diziye kadar uzandı.

BU KIRMIZI HALIYA İLK KEZ 2004 YILINDA ADIM ATMIŞTI
Sibel Kekilli, bundan 20 yıl önce ilk büyük heyecanını yaşadığı Berlinale kırmızı halısında bir kez daha boy gösterdi. Üstelik yanında da şöhretini borçlu olduğu filmin yönetmeni Fatih Akın vardı. 

Kekilli ile Akın, 20 yıl önce ilk kez birlikte çıktıkları kırmızı halıda bu kez daha tecrübeli ve daha tanınmış isimler olarak duruyordu.

İkiliyi bir araya getiren ise bu yıl 74’üncüsü düzenlenen Berlin Film Festivali oldu. Dünyanın önde gelen sinema buluşmalarından biri olan festivalin açılışı dün gece yapıldı. Açılış filmi ise Peaky Blenders adlı diziyle tanınan Tim Mielants’ın yaptığı Small Things Like This oldu.

Filmin başrol oyuncuları Cillian Murphy, Emily Watson ile ortak yapımcılardan Matt Damon da gecenin konukları arasındaydı.

Sibel Kekilli ve kendisini üne kavuşturan Duvara Karşı filminin yönetmeni Fatih Akın, 74’üncü Berlin Film Festivali’nin dün geceki açılış törenine katıldı.

Akın, spor şıklık sergilerken Sibel Kekilli ise kırmızılar içindeydi. İkili, kırmızı halıda kameralara uzun uzun poz verdi.

HER ŞEY 20 YIL ÖNCE BAŞLADI 
Sibel Kekilli, ilk kez 2004 yılındaki Berlin Film Festivali’nde bu kırmızı halıya çıktığında hemen ardından da filmdeki performansıyla herkesi kelimenin tam anlamıyla büyülediğinde herkes onun kim olduğunu merak etti. 

Sonra onun Almanya’ya göç eden bir Türk ailenin kızı olduğu, bir Alman gençle evlenip boşandığı, bir ara sırf para kazanmak için çok kısa bir süre yetişkin filmlerinde oynadığı ortaya çıktı.

Kekilli, Duvara Karşı ile tanındıktan sonra kariyerinde beklenmedik bir hızla yükseldi. Hayatını değiştiren bu film sayesinde Almanya’nın en önemli ödüllerinden biri olan Bambi’yi kazandı.

Ardından kendisine Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülü getiren Eve Dönüş, İkinci Dünya Savaşı sırasında Auschwitz toplama kampına götürülen bir Yahudi kadını oynadığı Son Tren, bir Türk kadınını canlandırdığı Die Fremde gibi yapımlar geldi. 2010 yılında oynadığı Lola ise ona Almanya’da birçok ödül kazandırdı.

Sibel Kekilli, Berlinale açılışlarının neredeyse hiçbirini kaçırmıyor. Hepsinde kırmızı halının konukları arasında yer alıyor. 

TAHT OYUNLARI’NDA DA KAMERA KARŞISINA GEÇTİ
Bütün bunların üstüne bir dönemin en çok izlenen dizilerinden biri olan Taht Oyunları (Game of Thrones) geldi. İşte bu sayede de adını Hollywood’da duyurdu Kekilli. Hatta performansı o kadar beğenildi ki rolü uzatıldı.

Kariyerinde böyle yükselirken elbette hayran kitlesi de arttı Kekilli’nin. Sadece Türkiye ve Almanya’dan değil dünyanın dört bir yanından hayranları oldu. Onlarla iletişimini de sosyal medya sayfasından özellikle de Instagram üzerinden sürdürdü yıllarca. 

İşte o dönemde Kekilli, bugüne kadar hiçbir ünlünün yamadığı bir şeyi yaptı. Türkiye’den kendisini takip eden kullanıcıların sürekli hakaret yağdırdığını  ileri sürerek Instagram hesabını bu kullanıcılara kapattı.


TÜRK HAYRANLARINDAN BÖYLE SAKLANDI

Bir başka deyişle Türkiye’nin dört bir yanından kendisini takip eden hayranlarına yasak getirdi. 

Bunu da sosyal medya sayfası üzerinden İngliizce ve Türkçe yaptığı bir paylaşımla duyurdu Kekilli: “Her şeyden önce, hepinize güzel desteğiniz için çok teşekkür ederim. Beni cesaretlendiriyorsunuz. Sevginiz için teşekkürler!” diyerek başladı satırlarına.

Sonra da kendisini Türkiye’den takip eden kullanıcıları yasakladığını ekledi. 
?

HAYRANLARI ARTIK ONU SADECE FİLMLERİNDE GÖREBİLİYOR
İşte Sibel Kekilli’nin bu yaptığı herkesi şaşırttı. Çünkü tıpkı onun gibi göz önünde olan kişilerin sosyal medya hesaplarında çok görülen bir durum bu.

Her adımları kimi zaman hakaret boyutuna ulaşan, katlanılması güç yorumlar içeriyor. Ama bugüne kadar Kekilli gibi böyle bir yasaklama getiren hiç olmamıştı. Kekilli işte bu özelliğiyle de hafızlara bir daha silinmemek üzere kazındı.

Türkiye’deki hayranları da onu en çok 2004 yılından bu yana gediklisi olduğu Berlinale’nin kırmızı halısında, katıldığı başka etkinliklerden basına yansıyan fotoğraflarında  ya da oynadığı filmlerde görebiliyor. 

Yeri gelmişken Sibel Kekilli’nin Duvara Karşı filminde başrol paylaştığı Birol Ünel’in 2020 yılında henüz 59 yaşında hayata veda ettiğini de hatırlatalım.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x