Ali Mahir Başarır: Bülent Ecevit’in tek bir siyasi günahı var

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, TBMM Genel Kurulu’nda 2024 yılında düzeltilmesi gereken sorunlara ilişkin konuştu.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal’ın, 12 askerin vefat ettiği PKK saldırılarının ardından CHP’nin yayınladığı bildiriye ilişkin açıklamalarına da cevap veren Başarır, “Sayın Aksakal, üzülerek söylüyorum ki rahmetli Bülent Ecevit’in tek bir siyasi günahı var, o da sizsiniz, maalesef ki onun kemiklerini sızlatan bir insansınız. Aynaya bakıyor musun? Aynaya baktıktan sonra odandaki Sayın Bülent Ecevit’in resmine bir bakıyor musun, yüzün kızarmıyor mu?” diye konuştu.

Ali Mahir Başarır’ın konuşmasından başlıklar şöyle:

‘BÜYÜK BİR YOKSULLUK SORUNU VAR’

“Türkiye’de büyük bir yoksulluk sorunu var, bunu kabul edelim; yoksulluktan öte yoksunluk sorunu var. Bugün evimden çıkıp Meclis’e gelene kadar en az 10 emekli yurttaşımız beni aradı, ‘Rica ediyorum, belki 5 bin lira sizin için büyük bir para değil ama çocuklarımız, torunlarımız o parayı bekliyor, yeni yıldan önce yatar mı?’ dedi ve biz şunu söyledik: ‘İçimiz yansa da bu parayı eksik bulsak da yılbaşından önce bu para hesabınıza yatacak’. Çünkü 29 Ekim’de bu ayrım yapıldığında itiraz eden parti CHP’ydi.”

’30 MİLYON İNSAN İCRADA’

“5 bin lira veriyoruz ya! 1,5 çeyrek altına alınıyor, 10 kilo et alınıyor, bakın, 130 litre mazot alınıyor. Bizim teklifimiz: Bunu, gelin, her ay yapalım ve kök ücreti ekleyelim. Gerçekten bir sefalet sorunu var. 2024’te bu Meclis’in çözmesi gereken birinci sorun yoksulluktur. Yüz binlerce insan mahkeme kapılarında tahliye olup sokakta kalma tehdidiyle karşı karşıya. Öğrencilerin büyük sorunları var. Bakın, 30 milyon insan icrada. Parlamento olarak bu sorunları çözmeliyiz. Kavga etmek benim de hoşuma gitmiyor, tartışmak benim de hoşuma gitmiyor, birbirimizin üzerine yürümek benim de hoşuma gitmiyor.”

‘ABDULHAMİT GÜL’ÜN VİCDANINA GÜVENİYORUM’

“Bir borcumuz da depremzedelere, Hatay’a, Antep’e, Adıyaman’a Malatya’ya var. Bakın, yeni yıla bu insanlar damsız, sobasız, odasız evlerde, çadırlarda giriyor. 2024’te bunların hepsine bir ev, bir oda, bir soba, bir baca vermeliyiz. Meclis vermeli saray vermiyorsa, bu hepimizin sorunu. Eminim, Sayın Grup Başkanvekili, eski Adalet Bakanı da rahatsız oluyor, onun vicdanına güveniyorum Abdulhamit Gül’ün. 2 çocuğum var, Özlem Hanım’ın 3 çocuğu var. Bugün yeni yıldan önce memur, işçi evine gidecek, çocukları çantalarına bakacak. Yeni yılda 5 bin lirayla gerçekten kök aileyi toplayıp bir yemek yiyebilecek mi insanlar, buna bakmalıyız.”

‘AYNAYA BAKIYOR MUSUN?’

“Sayın Aksakal, üzülerek söylüyorum ki rahmetli Bülent Ecevit’in tek bir siyasi günahı var, o da sizsiniz, maalesef ki onun kemiklerini sızlatan bir insansınız. Sayın Bülent Ecevit 1999’da iktidara geldiğinde Sayın İsmail Cem partimizin milletvekili, Dışişleri Bakanıydı; Uluç Gürkan bakandı, Hasan Gemici bakandı; bu partide yıllarca beraber yürüdüğümüz insanlar bakandı.

Onlara bakıyorum, yaşayanlar hâlâ CHP Grubunda; sen neredesin, neredesin? Aynaya bakıyor musun? Aynaya baktıktan sonra odandaki Sayın Bülent Ecevit’in resmine bir bakıyor musun, yüzün kızarmıyor mu? Eminim, o yaşasaydı bu grubun en ön taraflarında bir yerde otururdu, biz onur duyardık. O yüzden beyefendi, CHP’nin tüm genel başkanları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten bugüne kadar -partimizde olur olmaz- başımızın tacıdır. Biz onlara üst düzey saygıyı da gösteririz ama lütfen, buradan, bir gruptaki arkadaşlarımız Kıbrıs ya da Abdullah Öcalan’ın yakalanması, bu ülkeye getirilmesi bunlarla övünüyorsa hiçbir söz söyleme, kötü bir şey değil bu. Kötü bir şey varsa bakın, karşımda duruyorsun, o grubun listelerinden milletvekili olman.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x