Uranüs ve Neptün yörüngesinde gizli uydular bulundu!

Güneş sistemi içerisindeki en benzersiz ve ilgi çekici gezegenlerden ikisi olan Uranüs ve Neptün etrafında gizli uydular keşfedildi. Astronomlar yaptığı keşif, bu gezegenlerin uydu sayısını sırasıyla 28 ve 16’ya çıkardı.

Uranüs ve Neptün çevresindeki uydular, özel bir yöntemle keşfedildi

Uranüs ve Neptün yörüngesindeki gizli uyduların keşfi bilim insanları için pek de şaşırtıcı olmadı. Zira güneş sistemi içindeki birçok gezegenin henüz keşfedilmemiş uydularının olduğuna inanılıyor. Daha fazlası keşfedildikçe bu uyduların muhtemelen bu gezegenlerin oluşumundan kalma kalıntılar olduğu düşünülüyor. Bu uyduların keşfiyle gezegenlerin nasıl oluştuğu hakkında daha fazla bilgi edinilmesi umuluyor.


Görseller temsili olarak konmuştur

Keşfedilen uydular henüz resmi olarak isimlendirilmedi, ancak astronomlar muhtemelen yeni Uranüs uydularına Shakespeare’in eserlerinden isimler verme eğilimini sürdürecekler, Neptün uyduları ise muhtemelen Yunan mitolojisindeki tanrıçalardan isimlendirilecek.

Toplamda, sadece üç yeni keşfedilmiş uydu var. Astronomlar, bu iki buz gezegen etrafında toprak tabanlı teleskoplar kullanarak buldukları en solgun uydular olduklarını söylüyorlar. Soluk nesneleri ortaya çıkarmak ve onları uydu olarak tanımlamak için özel bir görüntü işleme yöntemi kullanılıyor.

Daha önce de belirttiğimiz gibi bilmediğimiz yeni uyduların keşfi pek şaşırtıcı değil. Modern astronomide oldukça yaygın olan bu uydu keşifleri, teknolojimiz ve kullandığımız teknikler geliştikçe daha da artıyor.

Her ne kadar uydu keşfedilse de Uranüs’e sondala gönderilmesi için daha fazla çağrı yapılmasına yol açtı. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x